Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Stowarzyszenie LGD „MIĘDZY LUDŹMI I JEZIORAMI”

DOŻYNKI POWIATOWE 2023 W WILCZYNIE

Utworzono dnia 21.08.2023

Dożynki Powiatowe 2023 w Wilczynie.

Rolnicy z powiatu konińskiego podzielili się chlebem z tegorocznych zbiorów. Uczestników Powiatowo-Gminno-Parafialnych uroczystości dożynkowych gościła 20 sierpnia gmina Wilczyn.

Pomimo trudnego roku dla rolników ze względu na długotrwałą suszę rolnicy dziękowali za zebrane zbiory. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną Podczas liturgii poświęcono chleby, wieńce i dary dożynkowe.

Kilkunastometrowy, barwny korowód tworzyły delegacje gmin z wieńcami, Poczty Sztandarowe, liczna grupa mieszkańców, a także zaproszeni goście.
 

Część oficjalną na placu dożynkowym zainaugurował hymn państwowy w wykonaniu orkiestry dętej. Uroczystego otwarcia diecezjalno-powiatowo-gminnego święta plonów Anno Domini 2023 dokonali: starosta koniński Stanisław Bielik oraz wójt gminy Wilczyn Grzegorz Skowroński. Gospodarze życzyli rolnikom zdrowia i pomyślności oraz tradycyjnego „szczęść Boże”. Po podziękowaniach i życzeniach wręczono odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, ogłoszono wyniki i wręczono nagrody w XXI edycji konkursu „Powiatowy Rolnik Roku”
oraz ogłoszono wyniki konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Dopełniono też zwyczajowego obrzędu chleba. Starostowie dożynek: Barbara Polanowska i Jacek Biernacki wręczyli gospodarzom dorodny bochen chleba, by podzielili się nim z uczestnikami uroczystości.
 

Na uroczystości nie zabrakło również przedstawicieli naszego LGD „MIĘDZY LUDŹMI I JEZIORAMI”. Stowarzyszenie reprezentowały: Pani Prezes Maria Siwińska, Pani Wiceprezes Urszula Bachera, Dyrektor Biura Pani  Marta Błaszczyk  wraz z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich „Kazimierzanki” . Wspólne stoisko Stowarzyszenia  i Koła Gospodyń cieszyło się dużym zainteresowaniem uczestników.

 

Podkreślić należy, że Powiatowe Święto Plonów to również święto tradycji lokalnych i kulturowych. Ogromne zasługi w tym zakresie mają prężnie działające na terenie Powiatu Koła Gospodyń Wiejskich. Na tej uroczystości Koła stanęły na wysokości zadania prezentując przepięknie wieńce dożynkowe samodzielnie wykonane przez członkinie kół oraz oferując na swoich stoiskach przepyszne potrawy wykonane między innymi z lokalnych produktów z zachowaniem tradycyjnych przepisów i receptur przekazywanych od pokoleń. Stowarzyszenie „MIĘDZY LUDŹMI I JEZIORAMI” ufundowało nagrodę za zachowanie dziedzictwa kulturalnego i tradycji ludowej w postaci bonu podarunkowego, który wręczył Pani Prezes Maria Siwińska. Nagroda ta została przyznana Paniom z  Koła Gospodyń Wiejskich w Kownatach.

Dożynki 2023

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Kalendarium

Maj 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 14

W poprzednim tygodniu: 112

W tym miesiącu: 255

W poprzednim miesiącu: 76

Wszystkich: 30272

Zegar